امنیت مکالمات اینترنتی

این روزها کمتر کسی پیدا می شود که از سیستم های پیام رسانی اینترنتی استفاده نکند.
در حالی که این سیستم ها همه روزه پاسخگوی ارتباط میلیون های کاربر هستند ، مساله حریم شخصی کاربران نیز نباید نادیده گرفته شود. هر چند با توجه به حجم عظیمی از اطلاعات که روزانه بر روی اینترنت به اشتراک گذاشته می شوند احتیاط بیش از حد بی معنی به نظر می رسد، اما مواردی هست که ارتباط باید کاملا محرمانه باشد و هیچ شخص ثالثی امکان نفوذ به آن را نداشته باشد. آیا امکان برقراری چنین ارتباطی وجود دارد؟

در ادامه این موضوع را دقیق تر مورد بررسی قرار می دهیم.

پیش درآمد

پیش از شروع این بررسی لازم است بدانیم که یک پیام متنی یا صوتی از چه راه هایی ممکن است در اختیار شخص ثالث قرار گیرد. گزینه های اندکی وجود دارند. هر پیامی اعم از متنی، ویدئویی، صوتی یا تصویری بر روی فضای حافظه وسیله فرستنده و گیرنده ذخیره می شود؛ سپس از طریق شبکه بی سیم یا با سیم انتقال داده شده و در بسیاری اوقات بر روی سرور پردازش می شود.

اگر شخصی به هر طریقی به تاریخچه پیام رسانی دسترسی پیدا کند، باقی مسیری که پیام طی می کند از کنترل خارج می شود. البته رمزگذاری به حفظ امنیت کمک می کند اما نه به طور کامل. چه کسی تضمین می کند که یک پروتکل -مخصوصا آنهایی که از الگوریتم های مشترک رمزگذاری استفاده می کنند- از آسیب به دور است؟

اسکایپ را در نظر بگیرید؛ تا چندی پیش به عنوان یک ابزار خوب برای مکالمات خصوصی به شمار می رفت، یک قلعه نفوذناپذیر که هیچ هکر و سازمان قدرتمندی امکان یورش به آن را نداشت. اما مایکروسافت اسکایپ را خرید و پس از آن که شرکت اسکایپ استقلال خود را از دست داد. همه چیز عوض شد. حالا نمی توان با اطمینان گفت که پیام رسانی از طریق اسکایپ ۱۰۰٪ امن است.

سرویس واتس‌اپ روزانه صدها میلیون پیام را پردازش می کند. به سختی می توان آن را امن در نظر گرفت. اخبار درباره آسیب پذیری (حتی اگر تنها در مورد نسخه های اندرویدی باشد) هر ماه به گوش می رسد. به عنوان مثال یک تحقیق تازه درباره اپلیکیشن نشان داد که با کمک یک کد ساده، فایل رمزگذاری شدهٔ تاریخچه پیام ها در وسیله شما، قابل هک شدن است. لازم به اشاره است که خریداری شدن واتس‌اپ توسط فیسبوک هیچ تاثیری بر امنیت آن نداشته است.

بد نیست بدانید این مشکلات محدود به اسکایپ و واتز اپ نیستند. سایر پلتفرم ها از وایبر تا آی‌مسج همگی دارای ضعف های امنیتی مشابهی هستند. در همه آنها به سادگی امکان دسترسی به ارتباطات وجود دارد. بنابراین، شاید تا حدی بد نباشد که چنین سرویس هایی بخشی از اموال موسسه های بزرگ باشند که عدم دسترسی دولت ها به اطلاعاتشان را تضمین می کنند. خوشبختانه راه کارهای امن تری توسط اپلیکشن های دیگری معرفی شده اند. آیا آنها واقعا قادر به حفظ حریم افراد هستند؟ باید دید. اما پیش از آن لازم است که در نظر بگیریم چه سطحی از امنیت مورد نیاز شماست.

اگر دقت کرده باشید در سیستم های حمل و نقل عمومی امکانات ضد تروریست وجود دارد. به عنوان مثال در فرودگاه ها وسایل و چمدان های مشکوک در ایستگاه های خاصی بررسی می شوند. از سیستم هایی با ویژگی های مشابه نیز می توان برای انتقال پیام استفاده کرد. البته این بدان معنا نیست که برخی از برنامه های انتقال پیام کاملا بلا استفاده هستند چرا که کاربران زیادی هستند که امنیت پیام برایشان اهمیت ویژه ای ندارد.

کافی است بدانید در برابر چه کسی می خواهید از پیام هایتان حفاظت شود: یک شریک حسود که می خواهد پیام های خصوصی شما را بخواند، یا کسانی که می خواهند به ترافیک بین فرستنده و گیرنده دسترسی پیدا کنند. البته در این میان کسانی که از طریق ارتباط مستقیم در تلاش برای دسترسی به حریم شما هستند مورد نظر گرفته نشده اند. بنابراین اگر به کسی که برایتان پیامی می فرستد اعتماد ندارید بهترین و ساده ترین کار این است که جوابی به پیام آنها ندهید!

بیایید نگاهی به گزینه های ارائه شده فعلی بیاندازیم.

توهم امنیت

این دسته از مسنجر ها آنهایی هستند که امنیت را به حد نیاز رعایت نمی کنند و یا هیچ تضمینی برای دزدیده نشدن اطلاعات در حین انتقال نمی دهند.

ارسال شده در وبلاگ - برچسب ها : , , , .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *